Güçlü Tarafsız Hızlı Haber
$ DOLAR → Alış: 18,76 / Satış: 18,84
€ EURO → Alış: 20,33 / Satış: 20,41

Açık havada “sinema keyfi”ne devam

Açık havada “sinema keyfi”ne devam
  • 23.06.2019

Açık havada “sinema keyfi”ne devam

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz dönemi sinema gösterimlerine Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde başlıyor. Büyük ilgi gören “Yeniden Sinematek” etkinliği kapsamında dünya sinemasının en başarılı yapımları İzmirlilerle ücretsiz olarak buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin “Yeniden Sinematek” gösterimleri, yaz döneminde iki farklı mekanda izleyicilerle buluşacak. Haziran, temmuz, ağustos döneminde filmler, hem Havagazı Fabrikası Kültür Merkezindeki çim alanda hem de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinin bahçesinde (AASSM) gösterilecek. Ücretsiz olarak sinemaseverlerin karşısına çıkacak olan tüm filmlerin başlama saati 21.00.

Tarihi değiştiren dostluk
Büyük ilgi gören sinematek gösterimleri 26 Haziran Çarşamba günü başlıyor. Havagazı Kültür Merkezinde izleyiciyle buluşacak ilk film, yönetmen koltuğunda Stephen Frears’in oturduğu İngiltere-ABD ortak yapımı “Victoria ve Abdul”. Senaristliği Lee Hall tarafından yapılan 2017 çıkışlı İngiliz filmi biyografik-komedi-dram unsurları içeriyor. Film, Shrabani Basu’nun aynı adlı kitabından uyarlanmış ve Birleşik Krallık Kraliçesi Victoria ile Hindistanlı Müslüman köle Abdul Karim arasında geçen gerçek hayat hikâyesini konu ediniyor.

Judi Dench, Ali Fazal, Tim Pigott-Smith’in yer aldığı 2017 yapımlı film, birçok dalda ödüle aday oldu.

Cannes ödüllü film
3 Temmuz Çarşamba günü Havagazı Fabrikasında dram ve gerilimin aynı anda yaşandığı “Kadın Affetmez” (The Beguiled) isimli film sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Nicole Kidman, Colin Farrell, Kirsten Dunst, Elle Fanning gibi ünlü isimlerin rol aldığı filmin yönetmeni Sofia Coppola bu filmle aynı zamanda 2017 Cannes Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu. “Kadın Affetmez”, Amerika İç Savaşında bir askerin başından geçenleri konu alıyor.

Oscar ödüllü yönetmenin gözünden
9 Temmuz Salı günü, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde Fransa, İtalya ve İspanya yapımı “Herkes Biliyor” (Todos Lo Saben) gösterime girecek. Suç, dram ve gizem unsurlarını bir arada barındıran filmin yönetmen koltuğunda iki Oscar ödüllü Asghar Farhadi oturuyor. Ustalığını konuşturduğu ahlaki seçimler ve aile dramı alanına bu kez psikolojik gerilim ve gizemi de katan Farhadi’nin bu sekizinci uzun metrajlı filmi. Madrid’de geçen filmin diyaloglarının tamamı İspanyolca. Herkes Biliyor’da, Buenos Aires’te yaşayan bir kadının çocuklarıyla birlikte İspanya’ya gidişi ve eski tanıdıklarının da karıştığı olayların ortasında kalışı anlatılıyor. Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darn gibi dev isimlerin yer aldığı film 10 Temmuz Çarşamba günü de Havagazı Fabrikasında gösterime girecek.

Tenisin efsaneleri
17 Temmuz Çarşamba günü ise Havagazı Fabrikasında, senaryosunu Ronnie Sandahl’ın yazdığı yönetmenliğini Janus Mets Pedersen’in yaptığı “Borg McEnroe”i gösterilecek. İsveç- Danimarka-Finlandiya 2017 ortak yapımlı filmde Sverrir Gudnason, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgrd gibi oyuncular yer alıyor. Film, 1980 yılında Wimbledon Şampiyonasında erkekler tekli finalinde karşılaşmalarıyla sonuçlanan, 1980 yılında Wimbledon Şampiyonasında tenis oyuncuları Björn Borg ve John McEnroe arasındaki ünlü rekabete odaklanıyor.

Bir aşk üçgeni
23 Temmuz Salı günü “Yaz” (Leto), filmi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde gösterilecek. Kirill Serebrennikov yönetmenliğinde Mikhail Idov, Lili Idova, Ivan Kapitonov, Natalya Naumenko, Kirill Serebrennikov’un oyuncu olarak yer aldığı film 2018 Rusya-Fransa ortak yapımı.

Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye için yarışan “Leto”, 1980’ler Leningrad’ında bir yaz günü başlıyor ve Sovyetler Birliğinde rock’n’roll’un kaderini değiştiren kahramanları mercek altına alıyor.

Genç müzisyen Viktor, Sovyet müzik tarihinin en popüler gruplarından Kino’yu kurmanın arifesinde. Iggy Pop, Talking Heads, Lou Reed, Led Zeppelin, David Bowie’nin ülkede elden ele dolaşan kaçak plakları, rock’n’roll ve blues kültürünün yaygınlaştığının habercisi. “Yaz”da Viktor’un yolu, ülkenin en iyi şarkı yazarlarından, Zoopark grubunun lideri Mike Naumenko ile kesişir. Mike, güzel eşi Natacha ve Victor arasında, şüpheyle dolu bir devrin en umutsuz günlerinde, müzikle yoğrulmuş ve dönemin ruhunu hissettiren bir aşk üçgeni doğuşunu anlatır. Film, aynı zamanda 24 Temmuz Çarşamba günü Havagazı Fabrikasında olacak.

Avrupa’nın geçmişi
31 Temmuz Çarşamba günü Almanya-Fransa ortak yapımı “Transit” Christian Petzold’un Berlin Film Festivalinde dünya prömiyerini yapan son filmi, günümüzün göçmen krizine Avrupa’nın geçmişinden bakıyor. Anna Seghers’in 1942 tarihli romanından uyarlanan filmde Nazi işgalinden kaçan Georg adında bir adam, elinde evrakları bulunan, ölmüş bir yazarın kimliğini üstleniyor.

Georg Marsilya’dan gemiye binebilmek için beklerken kendi gibi birçok mülteciyle tanışır; ama gizemli Marie ile tanışınca planları değişir. Christian Petzold, tarihten ödünç aldığı bir hikâyeyi günümüz Marsilya’sında çekerek hem 75 yılda çok az şeyin değiştiğini vurguluyor hem de göçmenlik ve arada kalmışlığa dair sinemasal bir tartışma alanı açıyor.

Önyargıyı kıran film
6 Ağustos Salı günü AASSM’de “Yeşil Rehber” (Green Book) gösterilecek. 2019 Akademi Ödülleri En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, 2019 Bafta Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo ödüllerinin sahibi olan filmin yönetmen koltuğunda Peter Farrelly oturuyor. 6 ödüllü filmin senaryosunu Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly paylaşıyor. Amerikalı siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960’lı yıllarda, Afrika kökenli piyanist Don Shirley (Mahershala Ali), Güney eyaletlerinde bir turneye çıkar. Ona bu tur boyunca bar fedaisi Tony Li p (Viggo Mortensen) şoförlük yapar, gittiği her yerde ona eşlik eder.

Afrika kökenlilerle ilgili birçok önyargısı olan, eğitimsiz ve şiddete meyilli, ancak iyi kalpli ve yürekli Tony ile karşılaştığı bütün ayrımcı tavırlara rağmen şiddetin hiçbir sorunu çözmeyeceğine yürekten inanmış Don arasında sıcak bir dostluk kurulur, birlikte mücadele edip birlikte yeni şeyler öğrenirler. “Yeşil Rehber” 7 Ağustos Çarşamba günü de Havagazı Fabrikasında gösterilecek.

Ödül avcısı film
21 Ağustos Salı günü AASSM’de, 2018 Venedik Film Festivali En İyi Yönetmen, 2019 Akademi Ödülleri Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Sinematografi, 2019 Bafta Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Sinematografi ödüllerini alan “Roma” filmi gösterilecek. Meksika-ABD ortak yapımı olan ödül avcısı filmin senaryosu ve yönetmenliği Alfonso Cuarn’a ait. Usta sinemacı Alfonso Cuarn’un Venedik’te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi Roma, 70’lerin başında Meksiko City’nin Roma adlı bir muhitinde, ev hizmetlisi olarak çalışan Cleo’nun çevresinde gelişenleri anlatıyor.

Alfonso Cuarn’un çocukluğunu beraber geçirdiği kadınlardan ilham aldığı ve onlara bir saygı duruşu olarak nitelendirdiği Roma’da, bir ailenin çalkantılı yaşantısıyla beraber dönemin toplumsal hiyerarşisi ve sınıfsal önyargıları irdeleniyor. 21 Ağustos Çarşamba günü ise Havagazında gösterime girecek.

Bir dostluk hikayesi
28 Ağustos Çarşamba günü yine Havagazında “Mutlu Lazzaro” (Lazzaro Felice) izleyicilerin karşısına çıkacak. 2018 Cannes Film Festivali En İyi Senaryo, Sinefiller Birliği En İyi Yönetmen Ödülü, 2018 Kudüs Film Festivali Özgürlük Ruhu Ödülü, 2018 Batum Film Festivali En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, Eleştirmenler Jürisi Mansiyon ödüllerinin sahibi olan film İtalya- İsviçre-Fransa-Almanya ortak yapımı.

Senaryosu ve yönetmenliği Alice Rohrwacher’a ait “Mutlu Lazzaro”nun konusu ise şöyle; Alice Rohrwacher’in Cannes’da ödül kazanan son filmi, günümüz dünyasını mistik öğelerle ele alan bir dostluk hikâyesi anlatıyor. Düz bir zaman çizgisi izlemeyen ve Super16 filmle çeki len Mutlu Lazzaro, filme adını da veren genç çiftçi Lazzaro’yu takip ediyor. Cenneti andıran bir köyde yaşayan iyilik timsali Lazzaro, en yakın arkadaşı asilzade Tancredi’yi aramak için hem mekânı hem de zamanı aşmayı göze alıyor. Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülü için adı çokça geçen Adriano Tardiolo, Lazzaro rolündeki performansıyla öne çıkıyor.

Etiketler: / / / / / / / / / /

Samsunda Kaçakçılara Operasyon
Samsunda Kaçakçılara Operasyon Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerimizce, ilimiz #Atakum ilçesinde şüphe üzerine durdurulan bir araç içerisinde...
KILIÇ’TAN SOĞUK KIŞ GÜNLERİNDE İÇ ISITAN HAREKET
Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, her fırsatta öğrencilerin yanında olmaya onların isteklerini yerine getirmeye devam ediyor. Millet Kıraathanesinde üniversite hazırlık...
Bafrada Sahte Alkol Operasyonu
Bafra Haber – Bafra İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce, kaçak alkol faaliyetinin önlenmesine yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında;1 adet ruhsatsız tabanca,...
Bafrada Hacıvat Karagöz Gösterisi
BAFRA’DA ÇOCUKLAR, HACİVAT-KARAGÖZ VE KUKLA GÖSTERİSİ İLE EĞLENDİ Bafra Haber – Bafra Belediyesi, hayata geçirilen faaliyetler ve açılan kurslarda geleneksel...
2023 asgari ücret 8.500 tl Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak olan asgari ücretin 8 bin 500 lira olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,...
İzmir’de Büyük Uyuşturucu Operasyonu
Vali Yavuz Selim Köşger, emniyet güçleri tarafından İzmir merkezli 5 ilde gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonu ile 2022 yılında uyuşturucuyla mücadele kapsamında...
Samsunda Sabit Ve Şok Uygulama
Canik İlçe Emniyet Müdürlüğümüzce 01.12.2022 ile 20.12.2022 tarihleri arasında yapılan park-bahçe, okul ve umuma açık işyerleri denetimleri ile yapılan SABİT...
Hipertansiyon kalp için büyük risk
Türkiye’de her 3 yetişkinden 1’i hipertansiyon hastası. Hipertansiyonun kalp ve damar hastalıkları açısından en önemli ana risk faktörlerinden biri olduğu...
Bu belirtiler guatr habercisi olabilir
Guatr tedavisi ihmal edilmemeli Tiroid bezinin büyüdüğü bir durum olan guatrın belirtilerine değinen uzmanlar, boynun önünde, Adem elmasının hemen altında...
Samsun Büyükşehir ihtiyaç sahiplerinin yanında
Samsun Haber – Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında 1706 aileye yakacak, 17 bin 774 aileye de gıda yardımında bulundu.Başkan Mustafa...
Şırnak Cudi Dağı Teröristlerden Temizlendi
Şehidimiz Jandarma Teğmen İsmail Can Akdeniz’in Kanı Yerde Kalmadı Jandarma tarafından Şırnak CUDİ DAĞI TUŞİMİYA DERESİ bölgesinde 4 terörist daha...
Agari Ücret 9 Bin tl net Dedi
GENEL BAŞKAN ATALAY: “TÜRK-İŞ’İN 2023 YILI İÇİN ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ NET 9 BİN TL” TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, “2023...
111 kişiden 42’si komşusu tarafından öldürüldü
1978 Maraş katliamında resmi rakamlara göre 111 kişi öldü. Binlerce sayfalık resmi belge üzerinde yapılan incelemeye göre, 111 kişiden 42’si...
Migren ağrısı, kulak çınlaması, boyun ağrınız mı var
Migren ağrısı, kulak çınlaması, boyun ağrınız mı var Çiğneme sisteminiz bozulmuş olabilir! Geçmek bitmeyen baş-boyun ağrıları, kulak çınlaması, vertigo gibi...
Samsun Karadeniz’in ilk bilim merkezinde sona doğru
Samsun Haber – Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandıracağı ve Karadeniz’de ilk olacak ‘Bilim Merkezi ve Planetaryum’ inşaatının yüzde 84’ü tamamlandı.Başkan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

izmir haber