Güçlü Tarafsız Hızlı Haber
$ DOLAR → Alış: 17,55 / Satış: 17,62
€ EURO → Alış: 17,94 / Satış: 18,01

ENGELLİNİN ENGELİ NEDİR?

Ali Yardibi
Ali Yardibi
  • 15.12.2019

ENGELLİNİN ENGELİ NEDİR?

Engelli olmak, bireylerin beklenmedik bir kaza sonucu veya doğuştan gelen, zihinsel, bedensel, duygusal, sosyal ve ruhsal yeteneklerinin belli bir kısmını yitirmesiyle meydana gelmiş veya gelebilmesi muhtemel bir durumdur.

Tıp alanında birçok çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, toplumda meydana gelen; doğumdan önce hamilelik döneminde bilinçsizlik hali, doğum sonrası bebek için gerekli aşı ve tetkiklerin yapılmasındaki ihmalkârlıklar, yanlış tedaviler ve ameliyatlar, iş ve trafik kazaları ve terör maduriyetlikleri toplumda engellilik için birer unsur olmaya devam etmektedir.

Engelli bireylere toplumun yaklaşımı bireyin özgüveni açısından ve insanlık onuru açısından önem arz etmektedir. Engelli bireyler, toplum dışı edilmek veya görmezden gelinmek yerine, engelinden dolayı hiçbir imkân, ayrıcalık ve fırsattan mahrum bırakılmamalıdır.

Türkiye topraklarında yaşayan her bir vatandaşın, çalışma ve günlük hayatında, eğitim ve sağlıkta karşılaştıkları sorunlara çözüm üretebilmek ve her bir vatandaşın tüm hizmetlerden eşit haklara sahip olmasını sağlamak, sosyal devlet olabilmenin de gerekliliklerindendir.

Her bir yurttaşın gezebildiği mekânların her birisinde engelliye yönelik, yürüme yolları, engelli rampaları, asansörler vb. donanımların olması gerekmektedir. Engelli yurttaşlara karşı davranış bilinci, acımak, küçümsemek veya zarar vermek yerine yardımlaşmak, dostluk kurmak ve dayanışmak olmalıdır. Unutulmamalıdır ki toplumumuzda her bir birey din, dil ve etnik köken gibi faktörlerin yanında engellilik de bir ayrımcılık gözetmeksizin eşit hak ve hürriyetlere sahiptir.

Engelli hak ve özgürlüklerini koruma onlara öncelik tanımak insanlık onurumuz ve her şeyden önemlisi başta kendimize olan saygımız ve her bireyin birer engelli adayı olduğu gerçeğini unutmamak engelli kardeşlerimiz için en temel bilinçlilik halidir. Bir takım çıkarcı zihniyetler engelli kardeşlerimize bir engel daha çıkartmakta. Nedir ve nasıl? Hemen yanıtlamak isterim.

İNSANLIKTAN ENGELİLER?

İşin gerçeği dostlar bu alt başlığı bulmakta çok zorlanmadım. Bu insanlıktan engellileri örneklerle anlatmak isterim. Temelde hepsinin çalışma prensipleri aynı.


Öyle ki engelli vatandaşlarımıza bir engelde ben nasıl çıkartırım düşüncesiyle ilerlediklerine inanıyorum artık. Bilindiği üzere ülkemizde bireylerimizin engelli durumları devlet hastanelerinden verilen engelli sağlık raporları ile resmileştirilmekte ve bu engelli raporlarına göre engelli yurttaşlar için sağlanan hak ve özgürlüklerden yararlanmalarına imkân verilmektedir.

Bu sağlık raporları sayesinde engelli yurttaşlarımız toplu taşıma, müze vb. alanlardan ücretsiz faydalanabilmekte, engelli olarak bakım yardımı alabilmekte, engelli memur veya işçi olarak çalışabilmekte hatta malulen emekli olabilmekte, ötv gibi araç vergilerinden belli ölçülerde muaf tutularak araba alabilmekte vs. vs. şeklinde haklardan yararlanabilmektedirler.

Bir takım gözü açık geçinenler bu sağlık raporlarının sahtelerini ama rüşvetle ama başka yollarla temin ederek çalışıyorlar. Peki, engeli kardeşlerimize engel çıkartan insanlık engellileri neler yapıyorlar? Kısa kısa örnekler halinde anlatmak istiyorum.

Örnek 1: Duygu Sömürücüleri (dilenciler):

Hiçbir engelli maddi durumu veya engelindeki zorluğu ne olursa olsun gururunu bir köşeye bırakıp kapı kapı dolaşıp yardım dilenmez. Öncelikle bunu belirtmek istedim. Bu tür duygu sömürücüler bin türlü hile ile aldıkları sahte engelli raporlarını ellerine alır, bir görme engelli bastonu ve gözlükle kapınıza gelir, size sahte engelli raporunu göstererek ve birazda kendini acındırıcı kısık bir sele sizden maddi yardım talep eder. KANMAYIN !
Hiçbir engelli dilenmez.

Örnek 2: Sahte Memur:

Bu tür uyanıklarında çalışma sisteminin temelinde yine sahte engelli raporu var. Bilindiği üzere ülkemizde engelli istihdamı için, belli sayıda işçi çalıştıran iş ve işyerlerinde engelli işçi çalıştırma zorunluluğu getirildi buna ek olarak ülkemizde engelli istihdamı adı altında yürütülen bir diğer çalışma ise Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavıdır (EKPSS).

Engelli bireyler kamu personeli olabilmek için Devlet hastaneleri heyetlerinden aldıkları engelli sağlık raporları ile EKPSS sınavına girmekte ve akabinde yaptıkları tercihlerine, puan ve sıralama durumlarına göre atanmaktadırlar. Ancak tercih yapacak engelli kardeşlerimi uyarmak isterim;
EKPSS tercih kılavuzunda tercih edeceğiniz yeri seçerken mutlaka nitelik kodlarına bakın ve gerekli mezuniyet ve niteliklere uyup uymadığınıza göre tercih yapın ki, tercih sonrasında bir sorunla karşılaşmayasınız.
Örneğin; tercih edeceğiniz kurumunun adı ABC ÜNİVERSİTESİ Memurluk olsun, nitelik kodu da 3173 olsun, nitelik kodunda 3173 koduna karşılık gelen muhasebe ön lisans mezunu olmak koşulunu sağlamadığınızı ve bu tercihinize atandığınızı varsayalım.

ABC ÜNİVERSİTESİ sizden, nitelik kodu 3173’e denk gelen muhasebe ön lisans mezunu olmak koşulunu sağladığınıza dair ön lisans diploması isteyecektir ve bu belgeyi ibraz etmediğiniz takdirde atamanız geçersiz sayılmakla birlikte, belki o alanda orayı tercih etmiş bir başka engelli kardeşimizin de önüne geçmiş olacaksınız ve beraberinde ABC Üniversitesindeki kadroda yine boş kalmış olacaktır.


Bu kısa hatırlatmayı yaptıktan sonra gelelim sahte memurlara. Az evvelde değindiğim üzere EKPSS sistemi Engelli Raporları ile birlikte yürütülmekte. Yanı yine gözü açık sahte engelli raporu alan şahıslar bu sistem sayesinde zaten az sayıda olan kontenjanı sömürüyor hem de bu yolla atamaları yapıldıktan sonra emekli bile olabiliyorlar. Bu konuda, kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmiş engelli memurların incelenmesi ve sahte raporla kadro gasp etmiş şahıslar hakkında da yasal sürecin başlatılması gerekmektedir.

Örnek 3: Sahte Emekli:
Ülkemizde engelli kardeşlerimize istihdam sağlamak için yapılan çalışmalara kısaca değinmiştik. Yine sahte sağlık raporlarıyla bu istihdam alanlarında çalışmış ve akabinde emekli olmuş kişiler, malulen emeklilik maaşı bağlandıktan sonrada farklı alanlarda sigortasız olarak çalışmakta (sigortalı çalışırlarsa malullük maaşı kesilecek) ve gelir sağlamaktadır.

Özetle söylemek isterim ki, engelli yurttaşlarımızın önündeki en büyük engel Sahte Sağlık Kurulu Raporları ve Sağlık Raporlarındaki denetim eksikliğidir. Engelli bireylerin toplumda görünebilir kılınabilmesi için, onların görmezden gelinmemeleri ve dostluğa ve kardeşliğe hiçbir engelin engel olmadığının hissettirilmesi gerekmektedir. Toplumumuzda her bir birey birer engelli adayıdır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

izmir haber