Güçlü Tarafsız Hızlı Haber
$ DOLAR → Alış: 12,65 / Satış: 12,70
€ EURO → Alış: 14,27 / Satış: 14,33

Gaziemir’de görevden ayrılıyorum diyen başhekime destek çığ gibi

Gaziemir’de görevden ayrılıyorum diyen başhekime destek çığ gibi
  • 08.01.2021

Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Doğan Yıldırım, WhatsApp grubundan hastane çalışanı doktorlara uyarıda bulunduğu yazışmanın basına sızdırılmasının ardından İzmir İl Sağlık Müdürlüğünce başlatılan inceleme sonrası başhekimlikten istifa ettiğini bildirdi.

“Başhekimden skandal talimat” başlığıyla ve hemşirelerin aşağılandığı algısıyla bir internet sitesinin servis ettiği haberde, Başhekim Doğan Yıldırım hedef gösterildi. Haber kısa sürede sosyal medyada da yayıldı. İl Sağlık Müdürlüğü de basında yer alan haberler üzerine başhekim hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Bunun üzerine “Kamuoyuna Duyuru” başlığıyla sosyal medya hesaplarından “Görevden çekiliyorum” açıklaması yapan Yıldırım’a destek bir anda çığ gibi büyüdü.

Doğan Yıldırım, paylaşımında “Maksadı üzüm yemek olmayanlara fırsat tanımayarak, ne devletime, ne bakanlığıma ne de onur duyduğum şerefli geçmişime halel gelmesine müsade etmemek adına kendi isteğimle Başhekimlik görevinden çekiliyorum.” duyurusunu yaptı.

Yüzlerce sosyal medya kullanıcısı, Başhekim Doğan Yıldırım’ın, hastane çalışanı 20 doktorun olduğu öğrenilen WhatsApp grubunda, “hastanedeki bazı eksiklik ve sıkıntılara müdahale edilmesi, hastalara güleryüzlü davranılması” gibi talimat ifadelerinin de yer aldığı yazışmanın “hemşirelerin aşağılandığı” algısına dönüştürülmesine tepki gösterdi.

Başhekim Yıldırım’a aynı zamanda ikamet ettiği Gaziemirliler de sahip çıktı. Bugün hastane çalışanlarının büyük bir bölümünün de Doğan Yıldırım’ın makamına gelerek kendisine destek verdiği öğrenildi.

“MESAİ MEFHUMU GÖZETMEDEN ÇALIŞTIM”

Görevde olduğu yaklaşık 5 yılda, Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesin’in sadece Gaziemir’de değil çevre ilçelerden gelenlere de kaliteli sağlık hizmeti sunan bir hastane durumuna geldiğini vurgulayan Yıldırım, “Göreve geldiğim günden itibaren mesai mefhumu gözetmeden çalıştım. Bu çerçevede hastanemizde Palyatif Bakım Merkezi, Fizik Tedavi Merkezi, Özdere Semt Polikliniği, Evde Sağlık Hizmetletinin müstakil bir birim olarak güçlendirilmesi, Hastane ana binasının daha iyi koşullarda hizmet vermesi için teknik altyapısının güçlendirilmesi, yeni ve teknolojik cihazların hastaneye kazandırılması gibi daha iyi hizmet sunabilme adına gerekli çalışmaları yaptım. Sağlık Bakanlığımızın belirlediği politikalar ve ilkeler çerçevesinde, İl Sağlık Müdürlüğümüzün öncülüğünde gerek hastanenin çağdaş yönetilmesi ve gerekse halkımıza kaliteli sağlık hizmetleri verilmesi konusunda üzerimize düşeni yapmanın gayretinde olduk.” ifadelerini kullandı.

“DİKKATSİZLİKTEN BİR CAN BİLE KAYBEDERSEK VEBALİ VAR”

Covid-19’la mücadele edildiği dönemde de hastanesinde görevli tüm sağlık çalışanlarıyla uyum içinde topyekün insanüstü bir mücadele verdiklerine dikkati çeken Yıldırım, “Böyle zorlu bir süreçte, 7 gün 24 saat üzerinden çalışmaya devam ettim. Yoğun ve stresli bir günde, acil müdahale gerektiren bir hastanın gözden kaçtığını farkedip bizzat kendim müdahale etmemin akabinde serviste yatan hastaları ziyaretim esnasında yine bazı hastalarla ilgili eksiklikleri görmem üzerine nöbetçi hemşire ve doktorları uyardım. Sonrasında hastahanemiz nöbet usulüyle çalıştığı için covid servisi nöbetçi ekibinin yer aldığı Whatsup gurubundan diğer hekim arkadaşlarımın da daha dikkatli çalışmaları hususunda ‘dikkatsizlikten dolayı bir can bile kaybedersek vebali üzerimizedir duygusuyla’ gerekli uyarıları yapmak istedim.” sözlerine yer verdi.

“HEMŞİRE KARDEŞLERİMDEN VE TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN ÖZÜR DİLERİM”

“O anki haleti ruhiyemle maksadı aşan ifadeler kullanmışım. Bundan dolayı da ziyadesiyle üzgünüm.” diyen Yıldırım, “Başta şerefli ve fedakar hemşire kardeşlerim olmak üzere tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımdan özür diliyorum.” ifadesini kullandı.

“Halka Hizmet Hakka Hizmettir” düsturuyla çalışan bir Anadolu evladı olduğunu dile getiren Yıldırım, açıklamasına şöyle devam etti:

“İlkokul mezunu bile olmayan bir annenin ve inşaat ustası vatanperver bir babanın yetiştirdiği, ‘Halka Hizmet Hakka Hizmettir’ düsturuyla çalışan bir Anadolu evladı olarak, 19 yıllık meslek yaşantımda beni tanıyan tüm meslektaşlarımın ve beraber çalıştığım hemşire kardeşlerim başta olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının da tasdik edeceği gibi mesai arkadaşlarıma hiç bir ünvan ayrımı yapmadan ve kardeşlik hukuku içerisinde çalıştım.

Maksadı üzüm yemek olmayanlara fırsat tanımayarak, ne devletime, ne bakanlığıma ne de onur duyduğum şerefli geçmişime halel gelmesine müsade etmemek adına kendi isteğimle Başhekimlik görevinden çekiliyorum.

Mensubu olmaktan şeref duyduğum Türkiye Cumhuriyetimizin yetiştirmiş olduğu bir Hekim olarak Aziz Milletimize hizmet etmeye devam edeceğimi de bildirmek istiyorum. Saygılarımla.”

SOSYAL MEDYADA DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Başhekim Doğan Yıldırım’ın “görevden çekildiğini” açıklamasının ardından başhekimi tanıyan tanımayan yüzlerce kişinin sosyal medyada destek mesajı paylaştığı görüldü. Bir anda adeta çığ gibi büyüyen destek mesajlarında Başhekim Yıldırım’dan istifa etmemesi ve göreve devam etmesi istendi.

Haberin yer aldığı facebook’taki bir platforma yorum yapan İdris Kahya isimli kullanıcı “Başhekim Adam gibi adammış helal olsun çok doğru şeyler yazmış her hastaneye böyle milletini hastalarını düşünen başhekim lazım” ifadelerine yer verdi.

Şahin Çağlayan isimli kullanıcı ise “Baş hekimi takdir ediyorum tüm devlet hastanelerinde aynı kaprisli hareketlerden kaçınılmalıdır. İnsanlar canlarını emanet ediyor sonuçta gerekli denetimler yapılıp aksiyonlar alınması gerek bir güler yüz umut verir hastaya sessiz ufak harflerle ilgilenmeli özellikle yogun bakımlara dikkat çekilmeli başhekimi tekrardan takdir ediyorum.” yorumunu yaptı.

Cemal Süslü, “Skandal olan hastaların hakkını savunup görevini hakkıyla yapmaksa başhekimin yanındayız helal olsun ona” derken Eray Esen isimli kullanıcının ise “Adam haklı kardeşim hiyerarşi olmazsa ayaklar baş olur düzen bozulur. Herşeyin bı düzeni nizamı var yönetici yöneticiliğini memur memurluğuna ast astligini üst ustlugunu bilecek yoksa heryer yol geçen hanı olur. Nerde kaldı devlet nizamı” ifadelerini kullandığı görüldü.

KURUM İÇİ YAZIŞMANIN SIZDIRILMASINA TEPKİ

Sosyal medya kullanıcılarının yorumlarında kurum içi yazışmanın sızdırılmasına da çok sayıda tepki geldi.

Ahmet Urfan yorumunda, “Asıl mesele şu kurum içi yazışmaları dışarıya sızdıran kurnaz kim ise gereken işlem yapılsın, başhekim sonuna kadar haklıdır alt üst ilişkisi yok ise o kurumda lakayitlik oluşur.” değerlendirmesi yaptı.

Engin Civan, “Ne skandalı on numara konuşmuş başhekim tebrik ederim” derken başhekim Yıldırım’la hastaneye geldiğinde tanıştığını ifade eden Mehmet Şaşmaz ise “Yaptığınız habere bak çarpıtmaya çalışmayın. Adamın dibidir o başhekim, koridorlarda tek başına dolaşırken görüp tanıştım. Doktor sandım birşey sormak için durdurdum, ben başhekimim yardımcı olayım deyip ilgilendi sağolsun. Tesadüfen hemşehrim çıktı ayriyeten gurur duymuştum.” yorumunu yaptı.

“İSTİFA KABUL EDİLMESİN”

Başhekim Doğan Yıldırım’ın “görevden çekildiğini duyurduğu” kendi hesabındaki paylaşımının altına da çok sayıda destek mesajı gönderildi.

Bu mesajlardan bazıları da şöyle:

Gökhan Diler, “Komploya getirmek istemişler seni Hocam , umarım sağlık Bakanlığımız sizin gibi değerleri kaybetmek istemez , çok yazık olur bu kadar emeğe. Lütfen pes etmeyin”

Mustafa Halit Çelik, “Değerli kardeşim, bırakmanı uygun görmem. Toplumun işini iyi yapanların iş başında olması gerek. Küçük hesaplar peşinde olanlar bizi yıldırmamalı. Devam etmen için üzerime düşeni yapmaya hazırım”

Gülgün Mican: “Hocam olmadı bu yapmayın dönün bizler sizi biliyoruz tanıyoruz gecesini gündüzüne katan çalışan dürüst bir arkadaş kardeş abey bizim doktorunmsunuz hiç bazı kişilere kulak asmayin bu pandemi süresince hastaneden hiç ayrılmadınız canla başla çalıştınız beyefendiliginiz sayesinde okadar çok seveniniz varki hepsi sizin yanınızda arkasında bizlerde hakkınızda hayırlısı olsun inşallah tekrar bir düşünün ne olur hastane çok değerli birini kaybediyor”

Sahavettin Sarıkaya: “İl sağlık müdürlüğü istifanı kabul etmiyecek inşallah. Gece gündüz canla başla çalışan değerli bir yönetici hekim olduğunuzu,sizin yerinizi hiç kimsenin dolduramıyacağı bilinmelidir.Dualarımız seninle,Allah’a emanet ol selamlar”

Hasan Hüseyin Uslu, “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim.” dizelerinde ifadesini bulan bu memleket bizim, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın bu insanlar bizim anlayışıyla hizmet eden bir Anadolu çocuğunu marjinal grupların algı operasyonuna kurban vermeyelim. Yüreği insan sevgisi vatan sevgisi ile çarpan Başhekimimiz Doğan Bey’in güzel hizmetlerinin hepimiz şahidiyiz. İl Sağlık Müdürlüğünün bu istifayı geri çevirmesi ve Doğan Beyin görevine devam etme iradesini göstermesi için kalpten duacıyım…

Seviliyorsun kardeşim”

Etiketler: / /

EFES SELÇUK YENİ OTOGARA KAVUŞUYOR
Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan otogar alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Efes...
Yılın En İlham Verici Haftası Edis Ve Haluk Levent’in katılımıyla sona erdi!
Hafta boyunca “21. Yüzyılda İnsan Olmak” temasıyla iş ve markalar dünyasına ilham veren Brand Week Istanbul’da beş günlük maraton sona...
MİNİK SPORCU OKULUNDA COŞKUYLA KARŞILANDI
     Dünyanın en önemli Shotokan Karate Şampiyonası’ndan dereceler ile dönen Foça doğumlu minik Kerem Çağatay Yüksel, okulunda coşkuyla karşılandı.       Etkinliğin açılış...
Pırlanta kadınların özel günlerini anlamlandırıyor
Pırlanta kadınlar için olmazsa olmaz aksesuarlar arasında yer alıyor ve özellikle de özel günlerde hediye olarak tercih ediliyor. Ülkemizde pırlanta...
Bafra Belediyesinden 3 Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turu
Bafra Haber – Bafra Belediyesi, geleneksel hale getirdiği Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turunun üçüncüsünü düzenlemeye hazırlanıyor. Tüm hazırlıkların tamamlandığı bisiklet turu,...
Omurilik Felçlilerine Meme Kanserinde Erken Tanı Engeli
Meme kanseri teşhisi için kullanılan mamografi cihazlarının başta omurilik felçlisi bireyler olmak üzere tüm tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun olmaması,...
İzmirli Üreticilere 4 bin 800 Küçükbaş Hayvan Hibe
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı Programı” kapsamında İzmirli üreticilerin sürü kalitelerini artırmak amacıyla hibe edilen 4 bin...
CHP’li Bakan’dan COP26 öncesi ‘kömürden çıkış’ çağrısı!
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, kömürden çıkış sürecinin hızla başlatılması ve çıkış taahhüdü için çağrı yaptı: “Türkiye, bir an önce...
30. EGE RALLİSİ SONA ERDİ…
Ege Otomobil Sporları Kulübü tarafından organize edilen, Shell Helix 2021 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 4. ayak yarışı 30. EGE RALLİSİ, BC...
Seyircisiz maç, beş büyük lige 2 milyar euro kaybettirdi
KPMG Football Benchmark ekibi, beş büyük ligin Covid-19 pandemisi nedeniyle stadyum gelir kaybını inceledi. Araştırmaya göre; bir buçuk sezonda bu...
KARAVAN TUTKUNLARINA MÜJDE
KARAVAN TUTKUNLARINA MÜJDE: KURTBOĞAZI BARAJI VE MAVİ GÖL’DE KARAVAN PARK AÇILDI BAŞKENT’İN ORTASINDA YEŞİLİN İÇİNDE KARAVAN TUTKUNLARININ KISA SÜREDE DİKKATİNİ...
Gençlerin tercihi yine Ege oldu
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından kayıt heyecanı başladı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversiteye dereceyle giren...
Balık Hali’nde ilk gün bereketi
Samsun’da dün akşam ‘vira bismillah’ diyerek denize açılan balıkçılar, sabaha karşı Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’ne istavrit, mezgit ve palamutla döndü....
Roketleri Ateşlemek için Geri Sayım Başladı
TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Tuz Gölü’nde  Gökyüzüne Gönül Vermiş Yetenekli Gençler, 1-12 Eylül Tarihleri Arasında Aksaray Tuz Gölü’nde Düzenlenecek Roket...
Bafra Geleneksel Sünnet Merasimi
Bafra Haber – Bafra Belediyesi tarafından bu yıl 17.si düzenlenen Geleneksel Sünnet Merasimi Ali Kale Turistik Tesisleri’nde yapıldı. Kültür ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

izmir haber