Güçlü Tarafsız Hızlı Haber
$ DOLAR → Alış: 18,28 / Satış: 18,36
€ EURO → Alış: 18,12 / Satış: 18,19

İzmir de Bir İlk Gerçekleşiyor

İzmir de Bir İlk Gerçekleşiyor
  • 10.11.2019

İzmir de Bir İlk Gerçekleşiyor

DOĞANIN MELODİLERİ İZMİR’E BAHÇE TURİZMİNİ GETİRİYOR

DOĞANIN MELODİLERİ HİNT MÜZİĞİ İLE YANKILANACAK

23 Kasım 2019 Cumartesi günü “Doğanın Melodileri” konserlerinin ilki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşecek. İzmir’de bahçe turizmini geliştirmek amacıyla başlatılan “Vedik Bahçe” projesinin ilk etkinliği Hintli Sanatçı Reshma Srivastava’nın Hint Klasik Müziği konseri ile başlıyor.


İzmir’in dünyadaki bahçe turizminin bir halkası olması vizyonuyla yola çıkan Lionslar, “Vedik Bahçe” adını verdikleri projenin hayata geçmesi için ilk adımı attılar. Dergici Halkla İlişkiler organizasyonu ile İzmir’de “Doğanın Melodileri” konserlerini başlatarak projeyle ilgili farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

Projenin hayata geçmesi ile İzmir, doğadaki huzur, denge ve uyumu yansıtan özel tasarıma sahip Vedik Bahçe ile doğa severler için, dünya bahçe turizminin önemli bir ayağı olacak.


İlk konserin konuğu Hindistan’dan gelen Hintli sanatçı Reshma Srivastava, ülkesinde “Notaların Ustası” ünvanı ile bilenen ve Ravi Shankar geleneğinden gelen bir sanatçı. Veda Uygarlığının müziği olarak tanımlanan Maharishi Gandharva Veda müziği ekolunün duayenlerindedir. Hint Klasik Müziğini başarıyla temsil eden Srivasta’nın sitar konserleri dünyaya yayılmıştır.

Müzik üstüne yüksek lisansı bulunan sanatçı şimdiye kadar Hindistan, İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, Hırvatistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletlerin’de konserler verdi.


Evrensel müzik terapisi yaşatacak Gandharva melodileri sadece dinleyenlerde değil tüm çevrede uyum ve huzur yaratan özel bir müzik türüdür. Geceye tabla enstrümanıyla renk katacak diğer sanatçı Gürkan Özkan. Türkiye için çok değerli olan sanatçını aynı zamanda bu konuda yazdığı bir kitabı da var.

Gürkan Özkan, müzik eğitimine Okay Temiz ile başlamasının ardından 2000 yılında açılan Engin Gürkey Vurmalı Çalgılar Atölyesi’nin ilk mezunlarından oldu. 2004’te gerçekleşen 11. Uluslarası İstanbul Caz Festivalinde Aşkın Arsunan ve John Scofield ile ve 2005 senesinde Aşkın Arsunan’ın ‘Down to Earth’ projesi kapsamında Norveçli saksafon virtüözü Bendik Hofseth ile aynı sahneleri paylaştı. Hindistan Konsolosluğu’nun referansıyla, ‘2006 Uluslarası Kafkas Kültürleri Festivali’nde Hint müziği icra etti.


Doğanın dinginliğini çarpıcı bir güzellikle sunarak şehir insanın tazelenmesini arzu eden, organizasyonun proje koordinatörü Burcu Çenberci “İzmir doğal güzellikleri ile dünyanın sayılı şehirlerindendir. Şehrin doğal turistik alanlarını arttırmak kanaat önderlerinin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının sorumlumluklarından biridir.

Hem İzmir’i hem de doğayı önemsiyoruz. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız yangın çok üzücüydü, doğanın dengesine bir an önce kavuşması için nasıl projeler üretmeliyiz diye düşünürken aklımıza özellikle yoga ve meditasyon ile ilgilenenlerin yakından bildiği uyum, denge ve huzur için atmosferdeki stres ve gerilimi azaltmada çok etkili olan Vedik bilgiler geldi ve böylece “Vedik Bahçe” projesi oluştu.

Hint Müziğinin doğanın ritimlerinden oluşan melodileri proje ile tam olarak örtüşüyordu. Önümüzdeki günlerde projenin olgunlaşması sonrası daha detaylı bilgileri paylaşacağız. Projeyi duyurabilmek, destekçilerimizi arttırabilmek için müziğin birleştirici gücünü kullanalım diye düşündük. Doğanın Melodileri konseri tam da “Vedik Bahçe”nin büyüsünü hissettiriyor.

Konserin hem katılan sanatseverlere hem de İzmir’e çok iyi geleceğine inanıyoruz.” dedi.


Sanatçı Gürkan Özkan, “Konserimizin iyilik ve güzellikle buluşması bizi çok gururlandırdı. Dergici Halkla İlişkiler tarafından www.biletinial da satışa sunulan konser biletlerine gösterilen ilgi bizi çok mutlu etti. Doğanın Melodileri konserini dinleyen herkesin olumlu enerjisi İzmir için çok daha güzel günlerin ilk adımı olacak.” diye ifade etti.


Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ilk kez sitar ve tablanın titreşimleri ile yankılanacak, doğanın melodisini interaktif sürprizlerle sanatseverlerle buluşturacak.

ALT BİLGİ:
ANA SANATÇI RESHMA SRİVASTAVA;
Hindistan
‘nın Allahabad şehrindenki bir müzisyen aileden gelmektedir. Müzik yaşamına Maihar Ghrana’dan bir sanatçı olan amcasıyla çok küçük yaşlarda sitar çalarak başladı. Müzik üstüne lisans ve yüksek lisansını Allahabad Üniversitesinde tamamladı.

Reshma kısa sürede All India Radyo ve Televizyonuna sık sık çıkan A derecesinde bir sanatçı oldu. Aldığı pek çok çok ödüller arasında Veda geleneğine göre Sur Mani (Notaların Ustası) ve Prayag Gaurav (Prayag, Allahabad’ın Onuru) bulunur. Sangeet Natak Akademisi ödülü son yıllarda aldığı çok prestijli bir ödüldür. Reshma’nın sitar konserleri dünyaya yayılmıştır. Hindistan, İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye, İsrail, Hırvatistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletlerin’de konserler verdi. Reshma çeşitli zamanlarda Hollanda’da Avrupa Araştırma Üniversitesinde (MERU) doğada denge yaratma sanatı ve bilimi olan Maharishi Gandharva Veda kursları verdi.


TABLA SANATÇISI GÜRKAN ÖZKAN:

Müzik eğitimine Okay Temiz ile başlamasının ardından 2000 yılında açılan Engin Gürkey Vurmalı Çalgılar Atölyesi’nin ilk mezunlarından oldu. 2004’te gerçekleşen 11. Uluslarası İstanbul Caz Festivalinde Aşkın Arsunan ve John Scofield ile ve 2005 senesinde Aşkın Arsunan’ın ‘Down to Earth’ projesi kapsamında Norveçli saksafon virtüözü Bendik Hofseth ile aynı sahneleri paylaştı.

Hindistan Konsolosluğu’nun referansıyla, ‘2006 Uluslarası Kafkas Kültürleri Festivali’nde Hint müziği icra etti. Aynı yıl içinde, Süleyman Erguner’in ‘Sufizen’ projesine dahil oldu. 2007 yılında Subash Chandran ve Ganesh Kumar tarafından düzenlenen ‘Güney Hindistan Perküsyonları Atölye Çalışması’na katılmasının ardından, Hindistan’da Devlet Radyosu tabla sanatçısı Pt. Sandesh Popatkar’dan dersler almaya başladı.

Özkan, 2008 yılından bu güne Portekiz’den Hindistan’a, Rusya’dan Umman’a kadar 30 farklı ülkede, Ensemble Alkindi, Sufizen project, Ky project gibi projeler ve Pt. Prasad Khaparde, İbrahim Maalouf, Giovanni Hidalgo, Natasha Atlas, Keyvan Chemirani, Efren Lopez, Birol Topaloğlu, Metin-Kemal Kahraman,Doğan Dikmen, Halil Necipoğlu, Mustafa Demirci, Sezen Aksu, Nilüfer, Doğan Canku gibi önemli sanatçılarla konserler verdi, stüdyo çalışmalarında bulundu, ayrıca Kanada, İsviçre, Fransa, Yunanistan ve japonya da çaldığı albümler de bulunmakta. 2013 yılından itibaren Alman perküsyon firması Meinl’ın resmi endorser’ı olan Özkan, Ocak 2016’da Tabla sanatı üzerine yazılmış kendi yazdığı “Tabla Sanatına Giriş” adlı ilk Türkçe kitabı yayınladı, bugün kendi kültürünün bir parçası olan Anadolu ritimleriyle, deneyimlediği diğer kültürlerin ritimlerini harmanlayan kendi “usul”ünü geliştirmeyi başarmış bir vurmalı çalgılar sanatçısıdır.


LİONS NEDİR?
Lions toplumun gelişmesinde katkıda bulunmak ve sosyal yaşama destek vermek amacını taşıyan, karşılıksız hizmet etmeyi bir yaşam ve davranış biçimi olarak benimseyen gönüllü insanların biraraya geldiği uluslararası bir hizmet kuruluşudur.

Dünya insanları arasında bir anlayış ruhu yaratmak ve geliştirmek, toplumun kültürel, sosyal ve ahlaki kalkınmasına etkin katılımda bulunmak, Kulüpleri dostluk, arkadaşlık ve karşılıklı anlayış bağları ile birleştirmek, politik ve dini konular dışında kalan ve toplumun yararlarını ilgilendiren tüm konularda, kulüp üyelerinin serbest tartışmalar yapabilecekleri bir ortam yaratmak, hizmete yatkın kişilerin, maddi karşılık beklemeden toplumlarına yararlı olmalarını teşvik etmek.
Lions kelimesi ne anlama geliyor ?


LİONS ingilizce Liberty (Özgürlük), Intelligence (Anlayış), Our Nations Safety (Ulusumuzun güvenliği) sözcüklerinin baş harflerinden oluşur. Kısaca, Lions; Özgürlük, Anlayış ve Ulusun Güvenliği anlamına gelir.

Lions’un Ambleminin bir anlamı var mıdır?
1921 senesinde kabul edilen amblemdeki aslan başlarının sola bakanı geçmişi, sağa bakanı ise geleceği temsil eder. Ortadaki çember ise Dünya’yı sembolize eder.

Türkiye’de kaç kulüp ve kaç üye vardır?
300’den fazla kulüp, 7000’i aşkın Lion ve 1300’den fazla Leo üye vardır.

Bir Lions Kulübü nasıl kurulur?
Var olan bir Lions Kulübü sponsorluğunda, en az 20 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle kurulur. TC Dernekler yasasına göre resmi kuruluşun yanı sıra, tüm gereklerini yerine getiren kulüp ULKB’ce (Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği) de onaylanır.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

2 terörist teslim oldu
İçişleri Bakanlığı, 2 teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğunu duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı koordinesinde Jandarma Genel Komutanlığı ve...
BAFRA KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
Bafra Haber Bafra Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivalinin (KAPIKAYAFEST) Basın tanıtımı, Bafra...
Ev sahiplerinden depozito kurnazlığı
Bazı ev sahipleri, kiracılarını çıkartırken depozitoyu geri ödeme konusunda sıkıntılar çıkarıyor. Kimisi vermiyor kimisi ise eksik ödemenin yollarını arıyor. Öyle...
DOĞAL AĞRI KESİCİ OLARAK KULLANILAN 14 BESİN
Bazı bitki ve meyveler binlerce yıldır doğal ağrı kesici olarak kullanılıyor. Hayatlarının belli dönemlerinde çeşitli ağrı şikayetleri nedeniyle yaşam kalitesi...
DÜNYANIN EN İYİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU
Dünyanın En İyi Şehirleri 2022 listesi açıklanırken, 53 şehrin yer aldığı veride Türkiye’den sadece İstanbul yer aldı. Araştırma her yıl...
Samsunda Engelli vatandaşlardan Başkan Demire teşekkür
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi’ne Adnan Kahveci Parkı içerisinde yeni bir hizmet binası yaptı. Dernek Başkanı Hayriye...
KIZILAY MUĞLA ORMAN YANGINI EKİPLERİNE DESTEK OLUYOR
Kızılay Afet Uzmanları ve Gönüllüleri 24 saat görev yapıyor Muğla’nın Datça ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor. Yangının ilk...
Irak’ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi.
Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamada, ”Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz çelikten pençeleriyle terör yuvalarını parçalamaya devam ediyor. Irak’ın kuzeyinde başarıyla...
Bayraklı Belediyesinden istihdam atağı
Son 6 ayda 375 kişi istihdama kazandırıldı İzmir’de istihdama yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Bayraklı Belediyesi, İŞKUR Hizmet Noktası aracılığıyla, Ocak...
Hamit Kılıç Kapıkayafest Davetini Trtde yineledi
Bafra Haberi – Bafra Belediyesi ilçeyi Türkiye ve dünyaya tanıtmak amacıyla bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceği Kapıkaya Uluslararası Doğa Sporları ve...
Bebeğiniz Kilo Alamıyorsa Nedeni Besin Alerjisi Olabilir
Bebeklerde ve çocuklarda besin alerjisi, bebekliğin ilk aylarında ya da ek gıdaya başlandığında ortaya çıkabiliyor. İshal, kabızlık, kolik sancılar, egzama,...
BAŞKAN KILIÇ ÇOCUKLARIN SEVİNCİNE ORTAK OLDU
Bafra Haber – Bafra Belediyesi, Playland eğlence merkezi işbirliği ile düzenlenen ‘Çocuk Festivali’nde eğlence dolu anlar yaşanıyor. 15 Temmuz Demokrasi...
Bafrada Coşkulu Turnuvaya Ödül Töreni
Bafra Haber – Bafra Belediyesi tarafından Türkiye Satranç Federasyonu’nun desteği ile ikinci kez düzenlenen ve katılım sayısı ile dikkat çeken...
Destekle kazandı gençleri aradı
Samsun Haber – Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma desteklerinden yararlanan 72 yaşındaki çilek üreticisi İsmail Hakkı Türk, kazancını artırdı. Vaktini...
Bafra Belediyesinden Türkiye Çevre Haftası
Bafra Haber – Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ın ev sahipliğinde Türkiye Çevre Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte katılımcılar, Nazmiye Demirel Ortaokulu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

izmir haber